Počet výsledků: 13

Otevřít filtraci

Rozštěp rtu, rozštěp patra nebo kombinovaný rozštěp rtu a patra jsou vrozené vývojové vady, kdy dítě nemá správně srostlý horní ret, patro nebo obojí. Ve střední Evropě se rozštěpy rtu a patra vyskytují u jednoho z 600 až 700 novorozenců, přičemž chlapci jsou postiženi o něco častěji než dívky.

Rozštěp páteře (lat. spina bifida) je vrozená vývojová vada, kdy dítě nemá správně srostlou páteř, a v důsledku toho mícha se svými obaly vystupuje ven z páteřního kanálu. Rozštěp páteře může být spojen s různými neurologickými poruchami. Rozštěp většinou postihuje oblast přechodu bederní a křížové oblasti.

Opar rtu je poměrně časté infekční onemocnění, které je způsobeno virem herpes simplex 1 (HSV-1). Prvním příznakem oparu je malý bolestivý puchýřek, který se nejčastěji vyskytuje na rtu, ale může se objevit i uvnitř úst, případně jinde v oblasti obličeje nebo nosu. Puchýřek je naplněn tekutinou, časem se z něj stane vřídek. Než zcela vymizí (obvykle během 1–2 týdnů), vytvoří se v místě oparu krusta a strup. Poté, co se člověk poprvé nakazí virem HSV-1, může virus v těle dlouho přetrvávat, aniž by vyvolával nějaké příznaky. Později jej však může aktivovat například jiná infekce, horečka, sluneční záření, chladné počasí, menstruace, stres apod. Člověk se může nakazit HSV-1 líbáním nebo dotykem s někým, kdo zrovna má opar, případně sdílením nádobí, ručníků nebo jiných předmětů s nakaženým. Mnoho lidí s HSV-1 se nakazilo již jako děti v předškolním věku. Viz také opar, virus herpes simplex.

Tvrdé patro neboli kostěné patro (lat. palatum durum nebo palatum osseum) tvoří horní část (strop) ústní dutiny. Tvrdé patro se od měkkého patra (v zadní části ústní dutiny) liší zejména tím, že obsahuje kost. Z čistě anatomického hlediska je tvrdé patro tvořeno částmi kosti patrové (2×) a horní čelisti (2×); tyto kosti zároveň tvoří spodinu nosní dutiny, tzn. vzájemně oddělují nosní dutinu od ústní dutiny. Viz také patro, měkké patro.

Krční páteř je první z pěti oddílů páteře (počítáno odshora). Krční páteř je tvořena sedmi krčními obratli, které jsou označovány (shora dolů) zkratkami C1 až C7. Pro zdravou krční páteř je typická mírná krční lordóza. Viz také páteř, hrudní páteř, bederní páteř, kost křížová, kostrč.

Hrudní páteř je druhý z pěti oddílů páteře (počítáno odshora). Hrudní páteř je tvořena dvanácti hrudními obratli, které jsou označovány (shora dolů) zkratkami Th1 až Th12. Pro zdravou hrudní páteř je typická mírná hrudní kyfóza. Viz také páteř, krční páteř, bederní páteř, kost křížová, kostrč.

Bederní páteř je třetí z pěti oddílů páteře (počítáno odshora). Bederní páteř je tvořena pěti bederními obratli, které jsou označovány (shora dolů) zkratkami L1 až L5. Pro zdravou bederní páteř je typická mírná bederní lordóza. Viz také páteř, krční páteř, hrudní páteř, kost křížová, kostrč.

Kost patrová (lat. os palatinum) je párová kost, která spolu s ostatními obličejovými kostmi tvoří součást lebky. Obě kosti patrové se nacházejí vzadu za horní čelistí, zvenčí na lebce proto nejsou nijak vidět. Kosti patrové (2×) společně s horní čelistí (2×) vytvářejí tvrdé patro. Viz také patro, kostra, lebka, obličejové kosti.

Měkké patro (lat. palatum molle nebo velum palatinum) je měkká tkáň, která tvoří zadní část ústní dutiny. Na zadní straně měkkého patra se nachází patrový čípek. Měkké patro se od tvrdého patra (v horní části ústní dutiny) liší zejména tím, že neobsahuje kost. Viz také patro, tvrdé patro.

Patrový čípek (lat. uvula palatina) je kuželovitý výběžek na zadního straně měkkého patra, který je tvořený převážně vazivovou tkání a několika svalovými vlákny. Patrový čípek má důležitou funkci při polykání potravy, kdy se pohybuje zároveň s měkkým patrem tak, aby společně uzavřely nosohltan a zabránily vniknutí potravy do nosní dutiny. Viz také patro, čípek.

Zobrazeno 1 až 10 z 13

Počet výsledků